Ugyan kell belépőjegyet fizetni, de 60 fölött ingyenes. Leírhatatlan élet folyik a hatalmas császári parkokban. Első munkáim egyike a tollaslabda történetéről szóló animáció volt. Most élőben láthattam: innen származik!
Peking (hátha valaki nem tudja) régi városa négyzet alaprajzú. A tiltott várost is négyzetben keretezi a fal és a mesterséges, kézzel épített csatorna. Az égi templom is először négyzetesnek indult, de átváltozott körré. A négyzet a foldet, az istent a kör jelképezi. Mivel a mindenkori császár isten földi képviselője, jár a kör! Csak az ő közbenjárása segítette a birodalom boldogulását...évi egyszer, új év, holdhónap 15. napján, s még júniusban ( biztos, ami biztos) még egyszer, hogy jó legyen a termés!
Ami a hutongok szimbólikáját illeti,... igencsak négyzet. Egyre kisebb négyzet. Ez a szegénynegyed kb. 4x4 km alapterületű. Nem volt mindig ilyen zsúfolt. Eredetileg a mongolok telepedtek le itt, kutakat ástak, fallal korölvett udvarházakban lakott egy-egy család. A képen lévő Wu asszony még valaha egyedül lakott itt. Ma öt család él egymás szájában, még apróbb négyzetekre szabdalva a teret.
A nemzeti örökségvédelem nemcsak a Mennyek Templomára, a Nyári Palotára, hanem a hutongokra is ügyel, megőrzi. Ezt is bírom Kínában! Végülis mit tehetnének ekkora területű nyomorral? Visszaadják az emberek önbecsülését! Jöhet a túrista, kattoghat a fényképezőgép!