Felnőttem! Pekingben lett belőlem igazi, a világ sorsáért aggódó polgár. A globális probléma már nemcsak a hétköznapok perifériáján, torkomban érzem, belülről fojtogat. Ha Pekingben nem kapok levegőt, mi lesz Datongban? Szénbányászat, iparvidék...fene az erőszakos fejemet, le kell nyelnem a békát! (Eredetileg nem volt az ajánlatban.)
Most jön a reptéri rész! Ez már a sokadik kínai reptér. Új, fantasztikusan tiszta, csupa üveg, márvány, fém, s még némi karaktert is kapott, nem historizál, nem népieskedik, áttekinthető és kényelmes. Sok a személyzet, de még a biztonságiak is mosolyognak. Rengeteg a fiatal alkalmazott. A wécék tisztasági versenyt hírdettek egymásközt. Nem tudom, ki a virágfelelős, de örökzöldek mindenütt (na jó, kicsit a műanyagipar is besegít...)
...leszállás. Fentről: szélmalmok. SZÉLmalom-erdők! Süt a nap, tiszta az ég. Idegenvezetőnk elmondja, hogy, ami erőművet látunk( közvetlenül a lakóházak szomszédságában), ez már új német technológia, nem szennyezi a levegőt. Datong a 4. Legtisztább levegőjű város. Magasan fekszik, szeles,...végre jó nagy levegőt vehetünk!
Datong Belső-Mongóliától alig 50 km-ér fekszik. A buddhista nomád eredetű Wei dinasztia( i.sz 386- 534-ig) és a Liao-ház (907-1125) idején élte fénykorát. Kb. 90 évig ez volt a főváros. Indiából jött a vallás, s mivel Indiában a meleg elől a hűvös barlangba vonultak vissza meditálni, ezt a mintát követték. Így alakultak ki a jól faragható kövekből ezek a barlangtemplomok. Még 2 ilyen jellegű barlang található Kínában. A hatalmas királyi megbízások mellett a helyi polgárok is vésettek templomokat. Persze, kisebbeket, szerényebbeket, kevésbé neves falfaragókkal dolgoztattak. Fotókat csak néhányról lehetett készíteni. A többiért el kell ide jönni, megéri...